Slováci sú rozdelení na dva tábory: Niektorí môžu utratiť na letnú dovolenku menej ako 300 eur, iní minú viac ako päťnásobok

Letné dovolenky sa nezadržateľne blížia, no aj napriek tomu si ich približne polovica Slovákov nevychutná. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizoval portál Kariéra. Výsledky prieskumu prinášajú zaujímavé poznatky aj o tom, aký vplyv má na ich rozhodnutia ekonomická situácia a aké sú ich finančné možnosti.

Zhoršená ekonomická situácia, inflácia a nedostatok financií sú hlavnými dôvodmi, prečo sa mnohí Slováci musia uskromniť. Problémy majú aj s bežnými výdavkami, a tak sa pre nich stávajú letné dovolenky nedosiahnuteľné. Prieskum portálu Kariéra odhalil, že takmer polovica opýtaných Slovákov sa na žiadnu dovolenku počas najbližších mesiacov nechystá. 

Tretina Slovákov si letnú dovolenku nemôže dovoliť

Viac ako tretina respondentov uviedla, že ich aktuálna ekonomická situácia výrazným spôsobom ovplyvnila pri plánovaní letnej dovolenky. Približne rovnaký počet Slovákov uviedol, že si dovolenku nemôžu dovoliť. Necelých 30 % opýtaných ovplyvnila ekonomická situácia len do určitej miery. Až 36 % ľudí v prieskume uviedlo, že ich aktuálna ekonomická situácia neovplyvnila vôbec.

Finančné prostriedky sú najväčšou prekážkou pri plánovaní letnej dovolenky až pre 58 % respondentov. Peniaze ale nie sú jediným dôvodom, prečo niektorí ľudia nemôžu ísť na dovolenku. Nedostatok času uviedlo v prieskume 34 % opýtaných a zdravotné dôvody sú prekážkou pre 7 % respondentov. 

Väčšina Slovákov financuje svoju dovolenku z príjmov a úspor

Financovanie dovolenky je pre mnohých kľúčovou otázkou. Z tých, ktorí si dovolenku plánujú, ju väčšina plánuje zaplatiť z bežných príjmov (33 %) alebo z úspor (26 %). Iba malá časť (4 %) plánuje financovať dovolenku pôžičkou, a 2 % respondentov uviedlo iný spôsob financovania. V porovnaní s minulým rokom stúpol počet ľudí, ktorí sú ochotní si na letnú dovolenku požičať. V minuloročnom prieskume portálu Kariéra iba 1,5 % respondentov uviedlo, že si na zaplatenie plánuje vziať úver. 

Zaujímavá situácia nastala pri otázke o plánovanom rozpočte na tohtoročnú dovolenku. Až 32 % opýtaných uviedlo, že plánujú minúť 1 500 eur a viac, čo rozhodne nie je zanedbateľná čiastka. Na druhom mieste je rozpočet s výrazným rozdielom, a to menej ako 300 eur. Túto možnosť si zvolilo 30 % respondentov. Približne 16 % ľudí v prieskume plánuje minúť na letnej dovolenke 600 – 1 000 eur a necelých 12 % Slovákov čiastku 1 000 až 1 500 eur. Možnosť 300 – 600 eur si vybralo 10 % opýtaných.

„Dovolenkári majú rôzne očakávania a vyhľadávajú rôzne typy služieb. Priemerné ceny zájazdov cestovných kancelárií začínajú na 700 – 800 eur a podstatná časť Slovákov si vyberá práve tie. Ide zväčša o rezorty, ktoré ponúkajú all inclusive služby. Je ale pravda, že niektorí Slováci vyhľadávajú aj ekonomicky výhodnejšie zájazdy, a to aj za cenu nižšej ponuky služieb,“ uviedol pre portál Kariéra Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr. Dodal, že takéto pobyty zväčša zahŕňajú len ubytovanie a raňajky. 

Zahraničné dovolenky prevládajú medzi Slovákmi aj tento rok. Viac ako 65 % respondentov uviedlo, že preferuje dovolenku v zahraničí. V cestovných kanceláriách dominujú destinácie Turecko, grécke ostrovy, Egypt, ale aj Chorvátsko. Zvyšok dovolenku radšej trávi doma na Slovensku. 

„Tento prieskum nám ukazuje, že aj napriek ekonomickým výzvam si veľká časť Slovákov stále nájde spôsob, ako si užiť letnú dovolenku. Je dôležité si uvedomiť, že možnosti sú rôzne a každý má svoje vlastné priority a finančné možnosti. Je zaujímavé vidieť, že značný počet ľudí je ochotných investovať viac do svojej dovolenky, čo naznačuje, že dovolenka je pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou ich životného štýlu,“ uvádza Katarína Tešla, manažérka odboru komunikácie a PR portálu Kariéra.sk.
Kontakt pre médiá

Katarína Tešla
Manažérka komunikácie a PR

+421911017753
media@kariera.sk