Slováci míňajú v priemere 1 100 eur na letnú dovolenku. Takmer polovica ľudí si ju dovoliť nemôže vôbec
Letné obdobie je už v plnom prúde a mnoho z ľudí sa stále zamýšľa nad tým či si tento rok vôbec bude môcť dovoliť zabezpečiť dovolenku pre celú rodinu. Portál Kariéra uvádza, že Slováci by chceli v ideálnom prípade minúť na letnú dovolenku najviac 300 až 600 eur, pričom väčšinou siahajú na svoje úspory. 21 % opýtaných plánuje financovať letnú dovolenku z bežných príjmov, ktoré sú na to dostatočné.
Situácia v našej krajine ale nie je ani zďaleka taká priaznivá. Po pandémii je síce väčšina svetových destinácií otvorená turistom, avšak ľudia majú čoraz hlbšie do vrecka. Zhoršujúcu sa finančnú situáciu spôsobuje aj inflácia, ktorá v tomto roku dosahuje historické maximá.
Slováci by chceli v ideálnom prípade minúť na letnú dovolenku najviac 300 až 600 eur, pričom väčšinou siahajú na svoje úspory. Takmer polovica ľudí zostane tento rok bez dovolenky, ktorú si nemôžu dovoliť. Vyplýva to z online prieskumu Kariéra.sk, ktorý pre portál realizovala spoločnosť ResSOLUTION Group.
Tretina ľudí si na letnú dovolenku vopred šetrí, mnohí na ňu peniaze nemajú
Z online prieskumu vyplýva, že približne tretina opýtaných plánuje svoju letnú dovolenku financovať z úspor z minulých mesiacov či rokov. Najväčšie zastúpenie je medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi z väčších miest. V porovnaní s ľuďmi s nižším vzdelaním dokážu lepšie narábať so svojimi peniazmi a každý mesiac si odkladajú zo svojej výplaty. Vďaka tomu sa ich výdavky na letnú dovolenku nedotknú tak, ako iných skupín obyvateľstva.
„Zhruba 21 % opýtaných plánuje financovať letnú dovolenku z bežných príjmov, ktoré sú na to dostatočné. Väčšinou ide o Slovákov vo veku 35 až 54 rokov, ktorí pochádzajú z veľkého mesta. Medzi ďalšie spôsoby financovania letnej dovolenky patria bonusy a prémie, prípadne dary
a podpora od rodiny. Niektorí Slováci sú ochotní si na zaplatenie dovolenky vziať úver a pôžičku (1,5 %) alebo si rezervovať pobyt prostredníctvom cestovnej kancelárie, ktorá ponúka možnosť platiť na splátky (1,3 %). Najčastejšie ide o obyvateľov stredného Slovenska,“ uvádza Katarína Tešla, manažérka odboru komunikácie a PR portálu Kariéra.sk.
Medzi týmito údajmi sa objavuje aj viacero znepokojivých faktov. Približne 40 % respondentov uviedlo, že na letnú dovolenku neplánujú ísť z dôvodu finančných obmedzení alebo iných osobných dôvodov. Najväčšie zastúpenie je medzi Slovákmi vo vekovej skupine 55 a viac rokov a tými, ktorí majú len základné vzdelanie, prípadne stredoškolské bez maturity. Čo sa týka bydliska, bez dovolenky zostanú predovšetkým obyvatelia východného Slovenska.
Muži míňajú na dovolenku viac peňazí ako ženy
Prieskum tiež poukazuje na to, že sociálno-ekonomický rozdiel v prístupe k letnej dovolenke je stále prítomný. Približne tretina respondentov by sa chcela zmestiť do sumy 300 až 600 eur, zatiaľ čo až 19 % plánuje minúť viac ako 1 500 eur. Ide teda o obrovské rozdiely medzi slovenským obyvateľstvom.
Zaujímavosťou je, že muži plánujú na letnej dovolenke utratiť viac peňazí ako ženy, konkrétne ide o sumu 336,50 eur. Čo sa týka priemernej čiastky, ktorú majú opýtaní v pláne minúť počas letnej dovolenky, ide o sumu 1 096,33 eur.
Nadpriemerné utrácanie si chcú dovoliť predovšetkým obyvatelia veľkých miest vo vekovej skupine 35 až 54 rokov. Naopak, najšetrnejší sú ľudia nad 55 rokov zo stredného Slovenska, prípadne tí, ktorí majú len základné vzdelanie.
Celkový výsledok prieskumu naznačuje, že hoci je väčšina Slovákov ochotná investovať do svojej letnej dovolenky, existuje aj početná skupina tých, ktorí si ju nemôžu dovoliť. Toto číslo je dokonca ešte vyššie v porovnaní s minulým rokom, kedy letnú dovolenku neplánovalo približne 37 % obyvateľov.
Katarína Tešla
Manažérka komunikácie a PR