Network Support Specialist (L1)

30.10.2020 Grain Slovakia s.r.o.
Miesto práce: Slovensko
Bratislavský kraj
okres Bratislava
Bratislava-Ružinov
Galvaniho 7/D
82104

Bratislava
Typ pracovnej ponuky: Informatika - správa systémov; IT/Technical Support Specialist
Ponúkaný plat (základná mzda): 1000 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: plný úväzok
Počet voľných miest: 1

Informácie o pracovnom mieste

Iné výhody:

• attractive environment of international company
• professional growth
• various company benefits
• introduction period of tutorial is part of the job position
• extra 3 days of holiday
• fully paid lunch vouchers
• team buildings
• surcharges by Labour Code

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
1000 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
9. 10. 2020

Dátum poslednej aktualizácie:
12. 10. 2020

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na neurčitý čas

Pracovná oblasť:

IT a telekomunikácie

Informácie o sprostredkovaní:

Informácie pre záujemcu:REMOTE job!
We prefer candidates directly from Slovakia.

Náplň (druh) práce
In this role you will be working to support EMEA and WW customers who’ve outsourced the management of their IT network infrastructure. On a day to day basis you will provide mainly incident management (1st level). You’ll need to be pro-active and regularly analyze data at your disposal to help drive improvement in quality and productivity of services.

• Analyzes and solves complex incidents involving several different & remote support teams, identify root cause of incidents and make appropriate recommendation to avoid future failure.

• From a technical perspective you will work with TCP/IP, various Security, LAN, WAN technologies - VLAN routing, VTP, Spanning Tree, BGP, MPLS, ISDN), Cisco, HP ProCurve, Nokia, Alcatel, Foundry, 3Com, Blade, Checkpoint firewall, FWSM, Nortel VPN concentrators, Juniper, CISCO ASA, Wireless, Load Balancing – F5 Big IP, CISCO ACE, CSS, CSM, VoIP, etc.

• Ensure network of the customers continues to operate efficiently with minimum downtime.

• Proactive to anticipate issues or situations which impact service quality, adapts quickly to new technology & understands complex infrastructures.

Pracovné miesto vhodné aj preabsolventa

Ponúkané výhody

Pracovné podmienky

Práca na zmeny:
trojzmenný pracovný režim
Nočná práca:
áno

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Áno

Pracovné miesto vhodné aj pre

absolventa

Požadované vzdelanie

Stredné odborné vzdelanie

Zručnosti, schopnosti
Všeobecné spôsobilosti:
  • analyzovanie a riešenie problémov

Cudzie jazyky:
  • anglický - pokročilá: B1 a B2

Ďalšie požiadavky:

• Degree in computer science, computer engineering, electrical engineering or management information systems, understanding of ITIL and ITSM is an advantage.
• At least 1-year experience in IT operations and Network operations.
• Cisco Certification to Network Associate (CCNA) is an advantage.
• Ability to meet deadlines
• Fluent English is a must.

Osobnostné predpoklady
  • analytické myslenie
  • cieľavedomosť

Informácie o spoločnosti

Kontaktné údaje:

Grain Slovakia s.r.o.
82104 Bratislava-Ružinov
Slovensko