custom-banner

Experienced Translation Specialist with English and German (Ref. č.: 1-25-33897/PF)

09.08.2020 Grafton Slovakia s.r.o. Agentúra je členom Asociácie personálnych agentúr Slovenska  
Place of work: Bratislava
Bratislava
Type of job offer: Transport, Haulage, Logistics, Commerce, Customer Support
Base salary: 1500 EUR
1500 - 2000 EUR
Starting date: by agreement
Contract type: full-time
Number of openings: 1

Position information

Job description, position information:

Would you like to bring your voice to an entirely new audience? This could be your chance. Worldwide company is looking for a language translator. You will be translating launch phase of new products and its details on pages in an efficient way from German to English.

You will be also doing quality checks by reviewing linguistic work of your peers or other external vendors. Everything has to be done to ensure adherence to customers´ and company´s quality standards. Among other things, you will have a chance to improve not only your colleagues´ translations, but also machine-translated texts.

Other benefits:

The company offers various benefits which will be presented by the company itself on a personal interview.

Information for the applicant:

Send us your CV in English and Slovak if you have one.
For more related job opportunities visit https://www.grafton.sk/en/job-search?utm_source=jobboard&utm_medium=jobposition

Requirements on employee

Required education: First Level University Education (Bachelor's Degree)
Language skills: English (Advanced - C1)
German (Advanced - C1)
Suitable for graduates: No

General required skills:

- We need someone with native level of German language (C2)
- We need someone with advanced level of English language (C1)
- Degree level of education (Preferably in : language studies/translation/communication or other fields such as philology/journalism/public relations)
- At least one year of experience with translations from German speaking countries

Company information

Company description:

Spoločnosť Grafton Slovakia s.r.o., svetovo uznávaný poskytovateľ personálnych služieb a sprostredkovaní práce, je personálno-poradenská agentúra so širokou pôsobnosťou. V oblasti sprostredkovania práce ponúkame stále zamestnanie, dočasné úväzky, brigády, ale tiež prácu v zahraničí. Zameriava sa predovšetkým na ponuky práce v nasledujúcich oboroch: obchod, marketing, administratíva, financie, bankovníctvo, IT, engineering, výroba, farmácia, cestovný ruch a ďalšie. Okrem ponuky práce poskytuje aj personálne poradenstvo, napr. ako napísať životopis, sprievodný list či ako sa pripraviť na pohovor.

Medzi široké portfólio Grafton služieb tiež patrí personálna inzercia na mieru, testovanie kandidátov, Assesment Centres, personálne a mzdové vedenie, konzultácie v oblasti ľudských zdrojov a Outplacement.

Graftonu záleží na kvalite, a preto sa snaží na trhu sprostredkovania práce a personálneho poradenstva ponúknuť maximálne profesionálny servis. Práve preto implementoval európsky uznávaný systém riadenia kvality ISO 9001. Certifikát ISO 9001 prispieva k snahe spoločnosti Grafton vyhovieť požiadavkám jej zákazníkov v najlepšej možnej kvalite. Ku každému zákazníkovi pristupuje individuálne s prioritou nájsť spoločné riešenie.

Contact person:


Nám SNP 1, Bratislava, 81101

Other company offers