Senior Product Engineer

16.07.2020 Delta Electronics (Slovakia), s.r.o.
Miesto práce: Slovensko
okres Ilava
Dubnica nad Váhom
Priemyselná 4600/1
01841

okres Ilava
Typ pracovnej ponuky: Elektrotechnika a energetika; Procesný inžinier
Ponúkaný plat (základná mzda): 2042 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: hlavný
Počet voľných miest: 1

Informácie o pracovnom mieste

Iné výhody:

- stabile and perspective job
- environment of successful and dynamic growing international company
- leisure activities for free, better conditions in banks, training programs
- dynamic, goal oriented team of co-workers
- possibilities for personal and professional growth

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
2042 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
23. 6. 2020

Dátum poslednej aktualizácie:
23. 6. 2020

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na neurčitý čas

Pracovná oblasť:

Elektrotechnika

Náplň (druh) práce
- Review product designs for compliance with engineering principles, company standards and specifications
- Identify design weakness in existing products and aid in the redesign of these products to fulfill the customer requirements
- Recommend solutions for product enhancements, improving product design and reliability through identifying problems and their impact to functional objectives
- Design and improve ACDC and DCDC converters based on customer specifications and provide Application Support
- Influence quality planning to support early detection of quality problems in the production and work on Root cause analysis and corrective actions to avoid recurrences
- Technical Interface between quality functions, production and R&D personnel on actual products in Asian countries (China; Thailand; Singapore)
- Technical Interface to Customer on actual products and furthering new developments of units
- Perform test correlation, SPC analysis and review test strategies together with test engineering
- Build test circuits, complete electrical and thermal experiments and evaluate components in their application
- Study test fails, defect components and customer returns, aid repair technicians and support their training
- Work with vendors to assist in providing yield input and advice for improving product performance and quality
- Develop project plans, maintain schedules, and ensure projects are completed on time and within budget
- Perform administrative functions such as reviewing and writing reports
- Confer with engineers, customers, and others to discuss existing or potential engineering projects and products
- Operate computer-assisted engineering and design software and equipment to perform engineering tasks
- Prepare specifications for purchase of materials
- Transform customer documentation into company drawings needed to produce and test of products

Ponúkané výhody

Pracovné podmienky
Pracovný čas:
od 8:00
do 16:30

Práca na zmeny:
pružný pracovný čas

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Nie
Vodičský preukaz: B

Požadované vzdelanie

Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa v skupine odborov Elektrotechnika

Dĺžka praxe

aspoň 4 roky

Certifikáty

Osvedčenie na vykonávanie činnosti na technickom zariadení elektrickom (elektrotechnik) podľa vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 508/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia v znení neskorších predpisov (§ 15 ods. 1)

Zručnosti, schopnosti
Vodičské oprávnenie:
  • Skupina B

Všeobecné spôsobilosti:
  • analyzovanie a riešenie problémov
  • pružnosť v myslení (adaptabilita, flexibilita, improvizačné spôsobilosti)
  • technická gramotnosť

Cudzie jazyky:
  • anglický - vysoká: C1 a C2
  • čínsky (mandarínčina) - vysoká: C1 a C2

Podmienka: Ovládanie všetkých definovaných jazykov

Počítače:
  • SAP - pokročilá
  • Microsoft Word - vysoká
  • Microsoft Excel - vysoká
  • Microsoft Outlook - vysoká
  • Microsoft PowerPoint - vysoká

Ďalšie požiadavky:

- University degree focused on electrotechnics or secondary education with experience in identical or similar position of min. 4 years
- Electrotechnical background is a must
- Chinese (Mandarin) and English language on professional level is a must; Thai language is advantage
- PC skills – MS Office, SAP is advantage
- Analytical thinking, technical orientation, experience with analysis and development of electro-equipments
- Responsibility, independency, reliability and flexibility
- Experience in identical or similar position of min. 3 years

Osobnostné predpoklady
  • analytické myslenie
  • precíznosť (presnosť)
  • iniciatívnosť
  • spoľahlivosť

Informácie o spoločnosti

Kontaktné údaje:

Delta Electronics (Slovakia), s.r.o.
01841 Dubnica nad Váhom
Slovensko