Plant controller / Finance Manager

06.05.2020 Regal Beloit Slovakia, s.r.o.
Miesto práce: Slovensko
Trenčiansky kraj
okres Nové Mesto nad Váhom
Nové Mesto nad Váhom
Piešťanská 1202
91501

Typ pracovnej ponuky: Bankovníctvo, leasing a poisťovníctvo, Ekonomika, financie, účtovníctvo, Vrcholový manažment; Finančný manažér, Kontrolór, Obchodný manažér
Ponúkaný plat (základná mzda): 1700 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: hlavný
Počet voľných miest: 1

Informácie o pracovnom mieste

Iné výhody:

▪ work for a successful and well-known international company
▪ experience opportunities for career growth and personal development
▪ modern, cultural environment
▪ generous social program
▪ regular review of salaries
▪ Christmas bonus - 13.salary

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
1700 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
15. 4. 2020

Dátum poslednej aktualizácie:
17. 4. 2020

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na určitú dobu
počet mesiacov: 12

Pracovná oblasť:

Manažment, podnikové financie, účtovníctvo, kontrola a štatistika

Informácie o sprostredkovaní:

Informácie pre záujemcu:for information, only candidates who are suitable for this position will be contacted, due to COVID 19 situation all of interviews will be conducted via tel.co, video conf., skype or teams appl., thank you for understanding

Náplň (druh) práce
▪ Performs Plant controlling activities in line with regional and Headquarter strategic plans.
▪ Collects and prepares financial analyses for management team, key financial data for month-end closing, prepares monthly operational results´ review and monthly financial plans
▪ Partners with business leader(s) to drive business results and strategy.
▪ Ensure full integrity of all aspects of the financial information reported.
▪ Uses forecasting and trend analysis data to guide initiatives and operational decisions.
▪ Evaluates, reviews and ensures that proper approvals are obtained for the disposition of obsolete inventory.
▪ Ensures that proper approvals are obtained for capital investments, or obsolete property disposition.
▪ Has leading role in preparation of Annual operational plan (Budget).
▪ Annual standard cost roll-up process.
▪ Oracle maintenance – fiscal year set up, US GAAP and Slovak statutory General Ledger maintenance.
▪ US GAAP and Slovak statutory General Ledger reconciliation (monthly, quaterly, yearly).
▪ Supports and participates in external financial audits.
▪ Responsible for Statutory year end closing, financial statements and Income tax return.
▪ Manages and develops the accounting team driving the close process to ensure timely and accurate reporting.

Ponúkané výhody

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Nie
Vodičský preukaz: B

Požadované vzdelanie

Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa
Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa

Dĺžka praxe

aspoň 5 rokov

Zručnosti, schopnosti
Vodičské oprávnenie:
  • Skupina B

Cudzie jazyky:
  • anglický - vysoká: C1 a C2

Ďalšie požiadavky:

▪ Strong Accounting/Financial background
▪ Very good command of English
▪ Advanced PC skills - Excel, MS Office tools
▪ Analytical thinking, responsible, good in timing, precise and independent
▪ Oracle database ERP (Finance and Manufacturing moduls) system knowledge is an advantage
▪ US GAAP knowledge an advantage
▪ Minimum 5 year Accounting/Finance experience in a manufacturing company

Informácie o spoločnosti

Kontaktné údaje:

Regal Beloit Slovakia, s.r.o.
91501 Nové Mesto nad Váhom
Slovensko
Tel: +421904637662