Solution Architect

15.11.2019 Orange Business Services Slovakia s.r.o.
Miesto práce: Slovensko
Bratislavský kraj
okres Bratislava
Bratislava-Ružinov
Metodova 8
82108

Bratislava
Typ pracovnej ponuky: Informatika - software; IT architekt
Ponúkaný plat (základná mzda): 1600 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: hlavný
Počet voľných miest: 1

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
1600 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
29. 10. 2019

Dátum poslednej aktualizácie:

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na neurčitý čas

Pracovná oblasť:

IT a telekomunikácie

Náplň (druh) práce
Global Senior Technical Architect is accountable for :
- OGSB/SA/BDS/CiS contribution to the overall presales process and organization put in place to win the bid.
- Engaging Marketing when appropriate to review strategy and solution positioning
- Solution validation and design : Coordinate actions internally and externally to ensure all the solution components are implementable and operable from an engineering, delivery, operations, and IT and process standpoints
Global Senior Technical Architect is contributing to :
- the P&L evaluation in support of Commercial / Risk Management : clarification on SLA commitments (target values and measurement tools), identify and clarify technical, delivery and operational risks
- the direct customer negotiation phase and may participate in customer meetings/due diligence
- providing detailed input to the bid go/no go decision
After the bid is signed, the Global Senior Technical Architect is ensuring :
- the transition from Pre-Sales to Post-Sales
- the identification of reusable solutions their documentation via Bricks that are communicated to the sales/presales communities and co-developed with Marketing/IT/Operations teams

Pracovné podmienky
Pracovný čas:
od 8:00
do 16:00

Práca na zmeny:
jednozmenný pracovný režim

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Nie

Požadované vzdelanie

Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa

Dĺžka praxe

6 alebo viac rokov

Zručnosti, schopnosti
Všeobecné spôsobilosti:
  • komunikácia (jednanie s ľuďmi)

Cudzie jazyky:
  • anglický - vysoká: C1 a C2

Počítače:
  • Microsoft Excel - pokročilá
  • Microsoft Outlook - pokročilá

Ďalšie požiadavky:

- Minimum of 10 years in telecommunications industry
- Experience in sales support and design of telecommunications and IT Service Management Solutions

Knowledge :

- very good knowledge of the ITIL model and ITSM tools (Knowledge of ServiceNow will be appreciated)
- good overall knowledge on ICT, Networking science, Unified Communications services and security
- Knowledge on OBS solutions, organization, tools and processes will be appreciated

Osobnostné predpoklady
  • cieľavedomosť
  • komunikatívnosť

Informácie o spoločnosti

Kontaktné údaje:

Orange Business Services Slovakia s.r.o.
Metodova 8
82108 Bratislava-Ružinov
Slovensko