Miesto práce: Slovensko
okres Bratislava
Bratislava-Staré Mesto
Pribinova 10
81109

Bratislava
Typ pracovnej ponuky: Telekomunikácie; IT analytik
Ponúkaný plat (základná mzda): 480 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: hlavný
Počet voľných miest: 1

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
480 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
21. 10. 2019

Dátum poslednej aktualizácie:
23. 10. 2019

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na určitú dobu
počet mesiacov: 12

Pracovná oblasť:

IT a telekomunikácie

Informácie o sprostredkovaní:

Spôsob sprostredkovania vhodných zamestnancov nasledovnou formou:Interný proces výberového konania

Náplň (druh) práce
The Operations Specialist will take overall responsibility for a number of Service Operation activities.
For instance, this role will ensure that all day-to-day operational activities are carried out in a timely and reliable way. Beside the responsibility for Incident and Change Management the position also covers the management of new releases for the Global Pricing tool (PC3). This service is currently used by 6 countries in 3 regions of the Linde organisation, with 3-5 new releases each year.

It includes managing the installations for the applications and vendors

• Plan and steer day to day service operations and improve productivity and efficiency of service
• Managing the incident and problem management for internal and external (Valtech) groups
• Efficient communication with the Business Owners

This position includes the responsibility to
• Run the monthly operations call with the business and required stakeholders
• Ensure there is no major business impact in case of issues with this global applications, and act as first level escalation
• Support, and plan the new releases (planned at 4 per year)
• Maintain with the business internal Service Level Descriptions agreements in alignment with the appropriate IS delivery teams
• Support and manage a proper life cycle, release change management process
• Effective implementation of incident and Problem management and the effective reporting and follow up
• Ensure all day to day operational activities are carried out in a timely and reliable manner.
• Maintain an effective knowledge base of known errors and workarounds.
• manage the Technical Documentation in tools such as Jira, Sharepoint and MS Teams
• plan and control the movement of releases through test and production environments.
• investigate new technologies and opportunities (saving cost, improving service, increasing the benefit for the business …)

Pracovné miesto vhodné aj preabsolventa

Pracovné podmienky
Pracovný čas:
od 9:00
do 13:30

Práca na zmeny:
jednozmenný pracovný režim

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Áno

Pracovné miesto vhodné aj pre

absolventa

Požadované vzdelanie

Úplné stredné všeobecné vzdelanie (gymnázium)

Dĺžka praxe

aspoň 6 mesiacov

Zručnosti, schopnosti
Všeobecné spôsobilosti:
  • komunikácia (jednanie s ľuďmi)
  • informačná gramotnosť
  • analyzovanie a riešenie problémov
  • kultivovaný písomný prejav
  • samostatnosť

Cudzie jazyky:
  • anglický - vysoká: C1 a C2

Počítače:
  • Microsoft Excel - pokročilá
  • Microsoft Outlook - pokročilá
  • Microsoft Word - pokročilá

Osobnostné predpoklady
  • analytické myslenie
  • komunikatívnosť
  • pozornosť
  • praktické myslenie
  • spoľahlivosť

Informácie o spoločnosti

Kontaktné údaje:

Linde Global IT Services s. r. o.
81109 Bratislava-Staré Mesto
Slovensko