Full stack developer / Full stack vývojár

18.09.2019 Nordlicht IT Solutions, s. r. o.
Miesto práce: Slovensko
Košický kraj
okres Košice
Košice-Juh
Južná trieda 48
04001

Typ pracovnej ponuky: Veda a výskum; Výskumný a vedecký pracovník
Ponúkaný plat (základná mzda): 1600 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: hlavný
Počet voľných miest: 1

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
1600 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
28. 8. 2019

Dátum poslednej aktualizácie:
28. 8. 2019

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na neurčitý čas

Pracovná oblasť:

IT a telekomunikácie

Informácie o sprostredkovaní:

Spôsob sprostredkovania vhodných zamestnancov nasledovnou formou:spolupráca s personálnymi agentúrami, medzi vlastnými kontaktmi

Náplň (druh) práce
We are looking for a full stack developer to produce scalable software solutions.
You’ll be part of a cross-functional team that’s responsible for the full software development life cycle, from conception to deployment.
As a full stack developer, you should be comfortable around both front-end and back-end coding languages, development frameworks and third-party libraries.
You should also be a team player with a knack for visual design and utility.
If you’re also familiar with Agile methodologies, we’d like to meet you.

Responsibilities:
- Work with development teams and product managers to ideate software solutions
- Design client-side and server-side architecture
- Build the front-end of applications through appealing visual design
- Develop and manage well-functioning databases and applications
- Write effective APIs
- Test software to ensure responsiveness and efficiency
- Troubleshoot, debug and upgrade software
- Create security and data protection settings
- Build features and applications with a mobile responsive design
- Write technical documentation
- Work with data scientists and analysts to improve software

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Nie

Požadované vzdelanie

Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa

Dĺžka praxe

aspoň 3 roky

Zručnosti, schopnosti
Cudzie jazyky:
  • anglický - pokročilá: B1 a B2

Ďalšie požiadavky:

Requirements:
- Proven experience as a full stack developer or similar role
- Experience developing desktop and mobile applications
- Familiarity with common stacks
- Knowledge of multiple front-end languages and libraries (e.g. HTML/ CSS, JavaScript, XML, jQuery)
- Knowledge of back-end languages (e.g. Java) and JavaScript frameworks (e.g. Angular, React, Node.js)
- Experience with Spring framework, specifically Spring Boot is an advantage
- Familiarity with databases (e.g. MySQL, ...), web servers (e.g. Apache) and UI/UX design
- Excellent communication and teamwork skills
- Great attention to detail
- Organizational skills
- An analytical mind
- Degree in Computer Science, Statistics or relevant field
- German language is an advantage

Informácie o spoločnosti

Kontaktné údaje:

Nordlicht IT Solutions, s. r. o.
04001 Košice-Juh
Slovensko