FreeBSD Kernel Engineer

Ponuky z podobných kategórií

Miesto práce: Slovensko
Bratislavský kraj
okres Bratislava
Bratislava-Ružinov
Mlynske Nivy 16
82109

Typ pracovnej ponuky: Informatika - software; Programátor
Ponúkaný plat (základná mzda): 3000 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: hlavný
Počet voľných miest: 1

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
3000 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
19. 8. 2019

Dátum poslednej aktualizácie:
19. 8. 2019

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na neurčitý čas

Pracovná oblasť:

IT a telekomunikácie

Náplň (druh) práce
Level: Experienced, Full Time Employee

What you'll be doing:
Drive and deliver FreeBSD kernel on new platform with new proprietary computational mechanism
Build and manage FreeBSD packages along with FreeBSD sequence
Manage open source packages and patches for FreeBSD
Debug various issues with FreeBSD kernel and user space drivers and upgrade systems
Apply knowledge and experience in implementing kernel drivers and functionalities
Collaborate with team members on engineering tasks that contribute company progress
Engage with an experienced cross-disciplinary staff to conceive new designs and innovations
Identify performance bottlenecks and optimize system performance

What we are looking for:
Proven C/C++ development and debugging skills using FreeBSD and user mode applications
Deep understanding of multi-processing architectures, operating systems, and data structures
Skilled in object-oriented design and standard programming practices
Strong knowledge and experience in FreeBSD kernel and user space application
Experience using open source tools and integrating open source packages with FreeBSD
BS / MS in Computer Science or Electrical Engineering
Ability to Learn new technologies and apply the knowledge
Ability to meet project milestones and deadlines

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Nie

Požadované vzdelanie

Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa

Dĺžka praxe

aspoň 4 roky

Zručnosti, schopnosti
Cudzie jazyky:
  • anglický - vysoká: C1 a C2

Počítače:
  • C, C++ - vysoká