#TsmeMy

    GIS Analyst

    Slovak Telekom

    Informácie o pracovnom mieste

    Miesto práce

    Slovenská republika; Bratislava
    Bratislava

    Náplň práce, informácie o pracovnom mieste

    As GIS analyst you will use geographic information system methods to identify variables and trends in different locations to support Integrated Network Strategy. The work involves collaborating with computer-aided design (CAD) technicians, developing web apps and tools, and integrating GIS with other technologies.
    Your main responsibilities will be:
    - Convert different data forms and sources to GIS Data Sets
    - Manipulate Data for Reports
    - Maintain Geographical Library
    - Examine Mathematical Styles to Deduce Trends
    - Develop Applications or Scripts and Tools

    Ponúkaný plat

    1800 EUR

    Upresnenie platových podmienok

    od 1800€ brutto (v závislosti od schopností a praxe)

    Benefity a ďalšie výhody

    Získate prácu ktorá Vás bude skutočne baviť v medzinárodnej spoločnosti formujúcej technologické trendy a inovácie. Nájdete u nás väčšie výzvy, prácu na unikátnych projektoch a možnosti ďalej rozvíjať svoje schopnosti. Spoznáte priateľskú pracovnú atmosféru a skvelých kolegov. Okrem toho Vám ponúkame: - ročný finančný bonus - širokú ponuku benefitov v oblasti zdravotnej starostlivosti, športu a kultúry - vlastné vzdelávacie centrum a širokú škálu interných aj externých školení - atraktívne zľavy na produkty a služby značky Telekom ( Magio, mobilný internet a pod...) - príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie - flexibilný pracovný čas - kompenzácia pri práceneschopnosti - 4 dni osobného voľna (nad rámec dovolenky)

    Termín nástupu do práce

    1.8.2019/dohodou

    Druh pracovného pomeru

    plný úväzok

    Požiadavky na zamestnanca

    Minimálne požadované vzdelanie

    vysokoškolské II. stupňa

    Jazykové znalosti

    Anglický jazyk (stredne pokročilý - B2)

    Všeobecne požadované znalosti

    • Analytical thinking – to analyze data based on certain criteria and use that knowledge to generate reports for use in other projects
    • Computer knowledge – to use databases and computer programs on a regular basis, so good computer skills are a must
    • Problem-solving skills – to solve technical problems and use statistical knowledge to spot trends and find errors, so troubleshooting and problem-solving are key parts of this job
    • Mathematics – a large proportion of this job is analyzing data, statistics, and patterns in numerical information, so GIS analysts must be good with numbers

    Advanced and proved experience with GIS systems (ArcGIS, MapInfo) prefereably from TelCo sector.
    Good technical knowledge regarding Telco systems welcomed. Especially advanced understanding of fix access technologies as xDSL, FTTx / G-PON and mobile GSM/UMTS/LTE. Basic knowledge regarding 2G/3G/4G/5G radio system principles, algorithms and parameters.

    SQL databases (writing and modification of scripts, build/merge databases, etc.).

    Data Interpretation skills at advanced level needed. Ability for self-development in various
    aspects (e.g. specific IT reporting patterns, understanding of strategies, etc). Flexibility, high commitment, good communication and presentation skills.
    Self-motivated with ability to work self-dependant

    Vhodné pre absolventov

    Nie

    Vodičský preukaz

    skupina: B

    skupina: B

    Kontakt
    Zaujala ťa pracovná pozícia?
    Ozvi sa nám!