Ponuky z podobných kategórií

Miesto práce: Slovensko
Bratislavský kraj
okres Bratislava
Bratislava-Staré Mesto
Sasinkova 13
81108

Bratislava
Typ pracovnej ponuky: Vzdelávanie a školstvo; Lektor, školiteľ
Ponúkaný plat (základná mzda): 1280 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: hlavný
Počet voľných miest: 1

Informácie o pracovnom mieste

Iné výhody:

Meaningful impact: We aspire to support the development of talented young people who have the potential to be change-makers in society by building a boarding school, literally from the ground up!

Professional team environment: You will become part of a diverse and supportive team that strives to be at the forefront of 21st Century Education.

Challenging assignments: We are an entrepreneurial organization. On-the-job learning and fast personal development here is inevitable. You have a chance to bring and immediately implement new ideas.

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
1280 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
3. 6. 2019

Dátum poslednej aktualizácie:
28. 10. 2019

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na určitú dobu
počet mesiacov: 24

Pracovná oblasť:

Výchova, vzdelávanie a šport

Náplň (druh) práce
Main challenge: This is an opportunity to help build a world-class innovative and integrated mathematics and science curriculum. LEAF Academy is looking for an experienced math educator who can teach Mathematics, Science (primarily Physics) and/or Computer Science. The ability to differentiate in curriculum and instruction, and curriculum development are highly desirable. A passion for Entrepreneurial leadership is also be welcome.

Ponúkané výhody

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Nie

Požadované vzdelanie

Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa

Zručnosti, schopnosti
Cudzie jazyky:
  • anglický - vysoká: C1 a C2

Ďalšie požiadavky:

Passion for LEAF Academy’s mission and alignment with the LEAF values
Proactive and entrepreneurial mindset coupled with preference for teamwork
Organized, problem-solver, self-starter
Willing to mentor and guide students
Capable of working well under pressure
Sense of humor and ability to deal with ambiguity
Advanced English language