IT Service Desk Analyst (Technical support) - 1st and 2nd

Bratislavský kraj
okres Bratislava
Bratislava-Petržalka
Ševčenkova 34
85101

okres Bratislava; Bratislava
Typ pracovnej ponuky: Telekomunikácie; IT analytik
Ponúkaný plat (základná mzda): 1500 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: hlavný

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
1500 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
18. 1. 2019

Dátum poslednej aktualizácie:
21. 1. 2019

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na neurčitý čas

Pracovná oblasť:

IT a telekomunikácie

Informácie o sprostredkovaní:

Termín výberového konania:1. 2. 2019

Náplň (druh) práce
Monitoring and maintaining the computer systems and networks of our organization is one of your daily task. You could be installing and configuring computer systems, diagnosing hardware and software faults and solve technical and applications problems, either over the phone or in person.

You are mainly responsible for the smooth running of computer systems and ensuring users get maximum benefits from them.

Individual tasks vary depending on the growing size of our organization and the need of our business, but you'll generally need to:

- install and configure computer hardware operating systems and applications
- monitor and maintain computer systems and networks
- talk staff or clients through a series of actions, either face-to-face or over the phone, to help set up systems or resolve issues
- troubleshoot system and network problems, diagnosing and solving hardware or software faults
- replace parts as required
- provide support, including procedural documentation and relevant reports
- support the roll-out of new applications
- set up new users' accounts and profiles and deal with password issues
- work continuously on a task until completion (or referral to third parties, if appropriate)
- prioritize and manage many open cases at one time
- follow diagrams and written instructions to repair a fault or set up a system
- overnight absence from home is only occasionally required due travel to our HQ, located in Herisau, Switzerland
- to fulfil all the needs you will work in shifts between 06:00 to 22:00

Pracovné podmienky

Práca na zmeny:
jednozmenný pracovný režim

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Nie

Požadované vzdelanie

Vyššie odborné vzdelanie

Dĺžka praxe

aspoň 5 rokov

Zručnosti, schopnosti
Všeobecné spôsobilosti:
  • analyzovanie a riešenie problémov
  • informačná gramotnosť
  • komunikácia (jednanie s ľuďmi)
  • technická gramotnosť

Cudzie jazyky:
  • anglický - vysoká: C1 a C2

Počítače:
  • Microsoft Word - vysoká
  • Microsoft Outlook - vysoká
  • Microsoft Excel - vysoká
  • Microsoft PowerPoint - vysoká
  • Microsoft Windows - vysoká
  • Microsoft Windows Server - vysoká
  • Active Directory - vysoká

Informácie o spoločnosti

Kontaktné údaje:

Metrohm Research Slovakia s. r. o.
85101 Bratislava-Petržalka
Slovensko