Senior C# Developer (Integrations, NICE)

31.08.2021 GlobalLogic Slovakia s.r.o.
Miesto práce: Slovensko
Košický kraj
okres Košice
Košice-Staré Mesto
Štúrova 50
04001

Košice
Pozícia / odvetvie: Informatika - software; Programátor
Ponúkaný plat (základná mzda): 3000 EUR
Druh pracovného pomeru: plný úväzok
Počet voľných miest: 1

Informácie o pracovnom mieste

Benefity a ďalšie výhody:

• Trainings, certifications, conferences - You will have an opportunity to learn and develop your skills, while being a part of the team of great and amusing people in pleasant company culture with an informal atmosphere.
• Smartphone every 2 years according to your own choice with discount
• Flexibile working hours
• Discounts-we have agreements with several vendors
• Free bank account
• 3rd pillar
• Summer and winter bonus
• Family day
• Parties and teambuildings - you will have an opportunity to
experience events throughout the year including company events and
teambuilding
• Fruit or traditional Thursday breakfast
• Coffee & tea
• HO and extra days of vacation
• Referral program
• Relax zone area - where you can drink your coffee or play games

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
3000 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
18. 6. 2021

Dátum poslednej aktualizácie:
7. 9. 2021

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na neurčitý čas

Pracovná oblasť:

IT a telekomunikácie

Náplň (druh) práce
Job Description
Essential
C#, .NET 2.0 - 4.8, WCF, SQL
Multithreading
Microsoft Visual Studio
Good written and spoken English
Experience in Full Development Lifecycle
Experience in Audio and Computer telephony integration would be an advantage

Optional
WiX
MySQL
WPF
C++

Job Responsibilities
Design and develop multithreaded WCF services for multitier system with Service Oriented Architecture using mainly C# and .NET Framework 4.5. Maintain and develop UX, interfaces and supplementary tools. Legacy services that differ from WCF are going to be rewritten in the near future.

Create unit and integration tests. OOA/D should be agile and UML is mainly used for whiteboard discussions. Nevertheless Software requirements specification and Design documents should be maintained and updated every sprint.

Good written and oral communication skills are essential.
The successful candidate is likely to have a degree in an engineering subject and around 5+ years of commercial experience in software development.

Department/Project Description
Development of state of the art applications, data integrations and server components for voice, video and screen recording, playback and analysis for Security customers worldwide.

Ponúkané výhody

Pracovné podmienky
Pracovný čas:
od 8:00
do 16:30

Práca na zmeny:
jednozmenný pracovný režim

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Nie

Požadované vzdelanie

Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v skupine odborov Informatika a výpočtová technika

Dĺžka praxe

aspoň 4 roky

Zručnosti, schopnosti
Cudzie jazyky:
  • anglický - pokročilá: B1 a B2
  • ruský - vysoká: C1 a C2

Podmienka: Ovládanie aspoň jedného z vybraných jazykov

Počítače:
  • .NET - vysoká
  • C# - vysoká

Informácie o spoločnosti

Kontaktné údaje:

GlobalLogic Slovakia s.r.o.
Štúrova 50
04001 Košice-Staré Mesto
Slovensko
Tel: +421918830129