Miesto práce: Slovensko
Bratislavský kraj
okres Bratislava
Bratislava-Petržalka
Einsteinova 19
85101

Bratislava
Pozícia / odvetvie: Information Technologies - System Administration; System Administrator
Ponúkaný plat (základná mzda): 900 EUR
Termín nástupu do práce: ihneď
Druh pracovného pomeru: full-time
Počet voľných miest: 1

Informácie o pracovnom mieste

Benefity a ďalšie výhody:

+ hradené ubytovanie
+ zabezpečenie ubytovania

Informácie pre uchádzača:

Základná zložka mzdy (v hrubom):
900 € za mesiac

Dátum nástupu:
ihneď

Dátum pridania ponuky:
14. 8. 2020

Dátum poslednej aktualizácie:
9. 7. 2021

Pracovný a mimopracovný pomer:

pracovný pomer na neurčitý čas

Pracovná oblasť:

Personalistika, administratíva a služby zákazníkom

Náplň (druh) práce
As a Global Systems Administrator, you will be responsible for the design, implementation and day-to-day operations (3rd level support, administration, maintenance, improvement) of the various platforms (MS Exchange, MS SQL, MS Dynamics, MS SharePoint, virtualisation, hosting platforms, monitoring, storage) and will support internally developed products. Reporting directly to Global IT Director, you will be ultimately responsible for all business-critical systems security, reliability and availability.

Responsibilities:

- Building and managing scalable server infrastructure co-located in geographically distributed datacentres
- Excellent knowledge of latest servers, software, networks and security measures
- Building security policies, data access rights, auditing data access
- Implementation and support of Data Loss Prevention system company wide
- Organising monitoring, backups, logs collection and analysis
- Re-configure all network equipment, firewalls and software within strict security policies
- Ensuring that all business-critical systems are up and running 24/7 without any issues
- Automatic deployment of necessary patches and updates on all software and hardware
- Implementing corporate encryption system
- Setup and managing Intrusion Prevention System, anti-virus and anti-spam solutions
- Proactively reacting to security alerts to minimise security risks for business
- Ensure that all change control processes adhere to established security policies and procedures
- Providing line manager with up to date reports

Ponúkané výhody

Pracovné podmienky
Pracovný čas:
od 9:00
do 18:00

Práca na zmeny:
jednozmenný pracovný režim

Zdroj: Pracovná ponuka je prevzatá zo stránky Úradov práce.

Požiadavky na zamestnanca

Vhodné pre absolventov: Nie

Informácie o spoločnosti

Kontaktné údaje:

Insignia Lifestyle Boutique Limited, organizačná zložka
Štefánikova 15
81105 Bratislava-Staré Mesto
Slovensko