#TsmeMy

    IT/NTW Architekt

    Slovak Telekom

    Informácie o pracovnom mieste

    Miesto práce

    Slovenská republika; Bratislava
    Bratislava, Jarabinkova

    Náplň práce, informácie o pracovnom mieste

    - Prepare proposals of IP and transport network platforms architectures
    - Plan , propose, implement and control assigned area of network standards and strategy of architecture development,
    - Cooperate on analyses and feasibility studies and support executive teams
    - Search for innovation in whole area of architecture responsibilities with aim to optimalization of operation costs and functions
    - Evaluate quality and development of architecture, standards, methods and policies and propose changes based on actual trends and effectiveness
    - Maintain models and maps of architecture in architecture tools
    - Create strategy and consolidate systems for specified architecture domain
    - Maintain relations and manage expectations with internal customers and business owners

    Benefity a ďalšie výhody

    Okrem toho u nás nájdete:
    - širokú ponuku benefitov v oblasti zdravotnej starostlivosti, športu, kultúry voliteľných
    podľa vašich vlastných preferencií
    - vlastné vzdelávacie centrum a širokú škálu interných aj externých školení
    - atraktívne zľavy na produkty a služby značiek T-Com a T-Mobile ( Magio, mobilný internet a pod...)
    - príspevok na doplnkové dôchodkové poistenie
    - flexibilný pracovný čas
    - kompenzácia pri práceneschopnosti
    - zľavy u vybraných partnerov na ich produkty a služby a iné

    Termín nástupu do práce

    dohodou (ASAP)

    Druh pracovného pomeru

    plný úväzok

    Požiadavky na zamestnanca

    Minimálne požadované vzdelanie

    vysokoškolské II. stupňa

    Jazykové znalosti

    Anglický jazyk (stredne pokročilý - B2)

    Všeobecne požadované znalosti

    - strategic and analytic thinking
    - conflict management, communication skills
    - organizational skills, coordination of strategic initiatives and projects
    - presentation and negotiation skills
    - assertively
    - time and priority management
    - innovation and vision

    - good knowledge of designing and defining architecture for complex networks and IP service platforms
    - good expertise in consolidation of IP networks and virtualized data centers
    - good knowledge of IP technologies and transport networks
    - knowledge of technology standards, methodology and tools for designing of network solutions and IP based service platforms
    - generic overview about Telco carrier grade networks and IT systems (BSS/OSS)
    - advantage if experiences with: Cloud technologies, DWDM, IP/MPLS, network security, network design of data center, SDN and NFV technologies
    - 5 year – IT/Telco

    PC profesionál

    Vhodné pre absolventov

    Áno

    Vodičský preukaz

    skupina: B

    skupina: B

    Kontakt
    Zaujala ťa pracovná pozícia?
    Ozvi sa nám!